Cerere de eliberare din functie de la o intreprindere aflata in procedura de insolvabilitate

27 февраля 2020 103

Intreprinderea X a intrat in procedura de insolvabilitate, salariatii nu au fost eliberati din functie, nu lucreaza si nici nu primesc salariu, doar figureaza ca angajati. Ulterior, am castigat concurs pentru a fi angajata in functie publica. Mi se cere sa aduc ordin de eliberare de la locul de munca precedent. M-am adresat administratorului de insolvabilitate cu o cerere de eliberare din functie, mi-a raspuns că nu poate semna ordinul dat fiindca a fost adoptata hotarirea creditorilor de desemnare a lichidatorului și la moment el nu are dreptul sa semneze nimic. Cum procedez in cazul dat?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Oxana,

Art. 66 din Legea Insolvabilitatii prevede că administratorul şi lichidatorul au ca atribuţii principale disponibilizarea angajaţilor debitorului.

Dar trebuie să studiați Încheierea de intentare a insolvabilitatii, să vedeti poate instanta nu a acordat asemenea atributii administratorului autorizat.

28 февраля 2020