Cerere de înaintare a creanţelor

20 февраля 2020 266

Va rog mult, cine ma poate ajuta cu un model de cerere de înaintare a creanţelor. Se constată insolvabilitatea debitorului SRL K. Acum noi (SRL Y) trebuie sa intram in tabelul de creanţe, ni s-a spus ca trebuie sa venim cu o cerere in instanta de judecata. Cine poate sa ma ajute cu un model de asa cerere si ce mai trebuie sa anexam la aceasta cerere? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Viktoria,

Art. 141 din Legea insolvabilităţii stabileşte, că cererea de înaintare a creanţelor va îmbrăca forma unei cereri de chemare în judecată.

Drept condiţie a validităţii, o astfel de cerere va avea forma scrisă, în care se va indica datele personale ale creditorului, precum şi cele ale debitorului (persoana... mai detaliat juridică), pretenţiile către debitor, valoarea acestora, dacă poate fi evaluată, enumerarea documentelor cît şi anexarea lor pentru veridicitate, datele importante relevante, care vor contribui la probarea cererii.

La cererea propriu-zisă se vor ataşa înscrisuri, probe care vor dovedi existenţa creanţelor. Dacă se cere încasarea unei dobînzi, penalităţi obligatoriu se va anexa calculele dobînzii, penalităţii.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

20 февраля 2020
Alexandru Lungu
  • Адвокат

Buna ziua, ma contactați pe e-mail și vă expediez un model.

21 февраля 2020