Cerere pentru a interzice mamei copilului sa duca copilul peste hotare

14 сентября 2021 162

Buna! Cum pot depune o cerere pentru a interzice mamei copilului meu minor sa duca copilul peste hotare?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna dl. Roman, poți să depui o cerere la Inspectoratul General al Poliție de Frontieră ( mun. Chișinău, str. Petricani 13 ), unde o să solicitați să fie interzis eșirea soției cu copilul din țară. Dacă DVS nu sunteți în țară, noi putem să convenim să nă întîlnim la Chișinău,... mai detaliat să discutăm mai detailiat, e înțeles contraplată. Mă contactați la telefonul 068669950.

15 сентября 2021
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs nu puteți interzice asemenea drept mamei deoarece ambii părinți sunt egali în drepturi și pot călători cu copilul lor pe o perioadă de 3 luni, în vacanță etc, acest drept fiind asigurat de Legea cu privire la ieșirea și intrarea în RM nr. 269 care reglementează la alin.(2)Minorii... mai detaliat au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

În cazul în care aveți deja stabilit prin instanța de judecată domiciliul copiilor minori, un grafic de întrevederi ș.a sau o constatare că mama nu vă permite să vedeți copilul și îl eschivează de la dvs puteți înainta o cerere către serviciul de frontieră pentru a atenționa acest moment că ar fi posibil să părăsească țara și să comită o răpirea internațională a minorului.

15 сентября 2021