Cerere privind explicarea deciziei judecatoresti

21 августа 2019 67

Buna! In cazul in care este intentata procedura de executare a unei deciziei judecatoresti, debitorul poate depune o cerere privind explicarea modului de executare prin intermediul executorului judecatoresc, sau posibil direct catre instanta de judecata?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Daca hotararea nu a fost executata - puteti sa va adresati direct instantei.
Legea nu prevede clar daca este vorba despre executare integrala sau partiala (art. 251 Cod de Procedura Civila), insa consider ca are in vedere executarea integrala.
Pentru a nu risca cu restituirea cererii, recomand totusi... mai detaliat sa solicitati executorului in scris ca acesta sa solicite instantei explicarea hotararii, conform art. 71 din Codul de Executare.

21 августа 2019