Cerere valabila/legala, sau nu?

7 мая 2018 37

Am fost in concediu medical de vineri (data de 4) pana duminica data de 6. Luni (data de 7), depun cerere de eliberare din functie si apoi merg la doctor, care imi prelungeste concediul medical (in aceiasi zi). Doctorul imi scrie un buletin medical nou, de pe data de 7, pina pe 10. In acest caz, este cererea mea valabila? Sau trebuie sa depun una noua?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Gheorghe, cererea Dvs de demisie este valabila. Certificatul medical va indreptateste sa absentati de la munca si sa beneficiati de indemnizatia de incapacitate temporara de munca, dar nu va limiteaza in dreptul de a cere din proprie initiativa desfacerea raporturilor de munca. Termenul de preaviz expira peste 14 zile calendaristice... mai detaliat (incepeti sa le calculati din data de 8), moment in care, presupun ca va veti afla deja la locul de munca si veti primi ordinul de incetare a raporturilor de munca (in baza cererii de demisie depuse) si platile aferente (salariul pentru perioada lucrata pina in ultima zi, indemnizatia pentru incapacitatea de munca; compensatia pentru concediul anual nefolosit, daca atare exista).

7 мая 2018