Certificat de mostenitor

23 марта 2021 29

Buna ziua. As vrea va rog sa aflu despre cum se calculeaza taxa la notar pentru eliberarea certificatului de mostenitor. Se mosteneste casa de locuit cu terenul aferent in or. Durlesti. In urma decesului mamei, suntem 3 mostenitori: fiul, fiica si sotul. Fiul si fiica (fiica este stabilita peste hotare si a facut procura pe frate) decid sa lase toata mostenirea sotului decedatei. Suma calculata de notar este 11.400 lei. Este corecta asa suma?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Nu există un borderou expres de calcul, totul tine de activitatea fiecărui notar, se calculează procentual din suma buurilor ce urmează a fi moștenite.

23 марта 2021