Certificat de naștere pentru copil născut pe teritoriul statului Israel

15 марта 2023 14

Buna ziua! Am intrat ilegal în statul Israel, cu un alt pașaport, pe care l-am întors unei doamne după ce am intrat în țară. Am născut un copil aici și autoritățile din Israel refuză să-mi elibereze certificat de naștere, deoarece nu mă găsesc intrată cu pașaportul meu original! Mi-au spus că nu mă pot ajuta cu nimic și că am nevoie de pașaportul cu care am intrat, dar eu nu dispun de nicio informație despre acea doamna și nici nu am făcut o poza la acel pașaport. Deja au trecut 6 ani și eu nu pot ieși din Israel! Ce să fac?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Adresați-vă la Ambasada Republicii Moldova în Statul Israel.
Adresa:
Str. Leonardo Da Vinci 21, Tel Aviv 6473319, Israel
Telefon: +972-3-5231000
Fax: +972-3-5233000
E-mail: tel-aviv@mfa.md

16 марта 2023