Certificat de naștere pentru copilul născut în Rusia, în situația când părinții se află acolo ilegal

27 октября 2021 10

Buna ziua. Fiul și soția sa se află în Rusia, unde li s-a născut o fetiță. Acum nu se pot întoarce din cauză că fetița nu are acte. Cum se poate soluționa problema? Cum putem obține certificat de naștere pentru copilul născut în Rusia, dacă părinții se află acolo ilegal?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Elena, încercați să vă legalizați în Rusia,sau încercați să eșiți cu o cerere la ASP din Moldova și să ceriți o explicație, cum să procedați în așa caz.

29 октября 2021