Certificat de urbanism

2 сентября 2021 109

Buna ziua. Recent am procurat o casa construita doar 73%. Nu avem certificatul de urbanism. Puteti sa-mi spuneti de unde il putem obtine? Primaria refuza sa mi-l elibereze. Mersi.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Buna ziua,

Pentru a construi o casă este obligatoriu să aveți certificat de urbanism, autorizație de construcție, dar și alte acte după caz. Persoana de la care ați cumpărat casa trebuie să aibă aceste acte. În cazul în care nu le deține, construcția este ilegală și pasibilă de a fi demolată.

Dvs.... mai detaliat aveți două opțiuni, fie reziliați contractul de vînzare-cumpărare din motiv că ați fost duși în eroare (în cazul în care nu ați fost informat despre lipsa actelor) sau să inițiați procedurile legale de obținere a actelor de la început. Aceasta este o procedură anevoiasă.

Pentru mai multe detalii mă puteți contacta.

3 сентября 2021