Certificat de urbanism si autorizatia de constructie

15 ноября 2018 149

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, certificatul de urbanism ce valabilitate are? De cate ori poate fi prelungita o autorizatie de constructie eliberata in 2010 si pe cat timp?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Termenul de valabilitate a certificatului de urbanism pentru proiectare reprezintă durata elaborării documentaţiei de proiect, care nu poate depăşi 24 de luni de la data emiterii certificatului.
La cererea titularului, termenul de valabilitate a certificatului de urbanism pentru proiectare poate fi prelungit o singură dată pe un termen de pînă la... mai detaliat 12 luni.

În cazul în care, pe perioada executării lucrărilor de construcţie, în documentaţia de proiect se operează modificări care pot afecta prescripţiile stabilite în cadrul regimului arhitectural-urbanistic al certificatului de urbanism pentru proiectare (capacitatea construcţiei, alinierea construcţiei faţă de străzile adiacente şi distanţele între construcţii, înălţimea construcţiei, procentul de ocupare a terenului, coeficientul de utilizare a terenului), este obligatorie obţinerea unui nou certificat de urbanism pentru proiectare şi a unei noi autorizaţii de construire în condiţiile prezentei legi, cu sistarea necondiţionată a lucrărilor pînă la obţinerea noii autorizaţii.

Mai multe detalii aici :
http://lex.justice.md/md/335823/

15 ноября 2018