Certificatul de cetățenie are aceeași valoare ca și pașaportul?

19 октября 2019 167

Certificatul de cetățenie are aceeași valoare ca și pașaportul? Pot să merg în UE cu pașaportul biometric și cu certificatul de cetățenie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Certificatul de cetățenie eliberat de către autoritatea română competentă și are un anumit regim juridic pe când pașaportul biometric moldovenesc este eliberat de către Agenția Servicii Publice care, acționează în regim de putere publică.

Cu certificatul de cetățenie puteți decât să călătoriți în România, însă nu vă puteți angaja în... mai detaliat câmpul muncii în Uniunea Europeană și nici în România, pentru aceasta fiind necesar să vă perfectați mai întâi certificatul de naștere și cartea de identitate!

19 октября 2019