Certificatul de inmatriculare a masinii

7 марта 2022 150

Buna ziua. Ne aflam in Franta cu masina cu numere MD si mi-au fost furate actele pentru masina si anume certificatul de inmatriculare (pasaportul tehnic). Am dovada de la politie precum ca documentele au fost furate si masina se afla intr-adevar in Franta. Este posibil sa fac un alt pasaport tehnic, fara ca eu să mă aflu in Republica Moldova, dar si fara masina, fiindca masina se afla in Franta. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Sigur că este posibil de perfectat duplicatul certificatului de înmatriculare înlocul celui pierdut, chiar dacă mașina se află peste hotare.
Însă, urmează să împuterniciți o persoană din RM care să vă reprezinte la organele competente. Procura poate fi perfectată la ambasada/consulatul Moldovei din Franța. Ulterior, expediați procura prin rutieră /... mai detaliat poștă în Moldova, iar, persoana împuternicită se va ocupa de toate formalitățile.
Pentru detalii referitor la setul de acte necesar mă contactați pe viber / whatsapp.

10 марта 2022