Certificatul de nastere al copilului

5 апреля 2019 28

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedeze mama copilului in cazul dat: cu tatal copilului nu am fost casatoriti, nu locuim impreuna, domiciliul copilului a fost stabilit cu mama. Copilul este nascut in 2017, certificatul de nastere original se afla la mama. Recent am aflat ca in 2018 copilului i-a fost eliberata un certificat de nastere, posibil o copie. Cum ramane cu certificatul care se afla la mama, este valabil sau nu? Pot sa scriu plangere la politie sau la procuror? Eu nu stiu cui i s-a eliberat certificatul de nastere al copilului meu, posibil tatalui copilului. Are el asa drepturi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna

Sigur că fiecare dintre părinți are dreptul sa obțină și sa dețină originalul și sau duplicatul actului de stare civilă al copilului său.

Eloberarea duplicatul un act de stare civilă nu anulează actul de stare civilă original.
Duplicatul actului de stare civilă are aceeași valoare ca și originalul.

5 апреля 2019