Cesiune de drepturi de autor neexclusiva

19 декабря 2019 29

Sunt detinatoare a drepturilor depline pentru un Album de colinde. Anul acesta am venit cu propuneri de colaborare la mai multe radiouri. DIn partea unui radio mi-au cerut sa le trimit copia actului de identitate si "o cesiune de drepturi de autor neexclusiva cu titlu gratuit".
Titlu gratuit inseamna ca nu o sa plateasca nimic pentru difuzarea materialului? Ce ma puteti sfatui in legatura cu un asemenea contract? Ca durata, ar fi recomandat sa fie pe o perioada scurta? Dupa reactia publicului, s-ar putea anul viitor sa imi ceara un contract platit, de asta spun.
Va multumesc din inima.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Da, titlu gratuit presupune ca nu vor achita remuneratie pentru drepturile de autor cedate.
Trebuie sa contractati un avocat sau un jurist care sa revizuiasca textul contractului de cesiune.
Contractul trebuie sa prevada limitele cesiunii (de ex: daca le dati dreptul doar de a reproduce operele, sau si... mai detaliat de a le distribui), limita de timp (perioada), si alte clauze importante.

Puteti gasi un avocat aici: https://yavo.md/rom/asistenta-juridica-cu-plata

20 декабря 2019