Cesiune sau Vanzare-Cumparare a unui apartament?

22 мая 2021 36

Buna ziua. Care este formatul legal corect pentru o tranzactie de procurare a unui apartament de catre o persoana fizica de la o persoana juridica care este inregistrat provizoriu in calitate de proprietar in urma procurarii de la firma de constructii? Se va face contract de cesiune sau vanzare-cumparare? Care sunt argumentele legale? Constructia inca e in proces de dezvoltare, nu este data in exploatare. Mersi!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Se încheie un singur act juridic care se numește contract de vânzare cumpărare și de cesiune a creanței.
Se face mențiune că noului proprietar îi sunt cesionate toate drepturile și obligațiile ce reies din primul contract încheiat între proprietarul provizoriu și proprietarul - firma de construcții

Am văzut astfel... mai detaliat de contracte autentificate de mai mulți notari.

23 мая 2021