Cetățean RM reținut peste hotare

8 августа 2022 19

Bună ziua. Ce trebuie de făcut in cazul când o persoana a fost reținută în Germania din luna mai? Familia nu știe nimic de el, dar o cunoștință de acolo a transmis informația că persoana a fost retinuta de politie din mai și până acum se afla la politie. Cum putem noi, rudele, să-l ajutam? Poate trebuie să ne adresăm undeva ca să aflăm motivul retinerii? Ce trebuie să facem mai departe pentru ca să aflăm mai multe detalii despre acest caz?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Svetlana, în cazul DVS trebuie de angajat un avocat din localitate, unde este reținut persoana dată. Avocatul o să aibă acces la el, avocatul o să afle motivul reținerii și alte circumstanțe.

8 августа 2022