Cetatean roman si suedez

16 октября 2018 227

Salut. Pot conduce un autovehicul in R.Moldova cu numere RO daca am permis suedez (sunt cetățean roman si suedez). Ma gandeam sa las masina in R.Moldova, s-o folosesc doar de câteva ori pe an, sau eventual sa fac procura pe alta persoana. Ce condiții trebuie sa îndeplinesc? Multumesc !

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Mihai,
De fapt, puteți conduce chiar și un autoturism străin fără să aveți asupra Dvs careva acte ce ar confirma acest drept.
Pentru a circula pe teritoriul RM cu autoturisme înregistrate în străinătate trebuie sa achitați vinieta, care este valabilă doar 6 luni și costa 180 EUR.

16 октября 2018