Cetățenia română

22 ноября 2018 79

Buna. Am depus actele acum un an și 3 săptămâni și nu am nici un răspuns. Tata meu a decedat acum o săpatamână. Trebuiesc sa trimit actul de deces la ANC sau nu mai are importanță? Și dacă da, nu-mi va prelungi perioada de examinare a dosarului? Astept un răspuns. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În esență prin intermediul actelor de stare civilă a părinților ați demonstrat temeinicia cererii de redobândire a cetățeniei pentru d-stră, la moment nu apare necesitatea de a prezenta certificatul de deces.
Pentru a urgenta, sau a fi informat despre starea de examinare, înaintați o cerere de urgentare a examinarii cu... mai detaliat identificarea informației ce ținde de identificarea dosarului depus.
Puteți înainta cererea scris prin poștă cu aviz de recepție simplu, cît și prin intermediul poștei electronice, optați pentru ambele variante.

23 ноября 2018