Cetatenie româna

21 мая 2020 98

Buna ziua. Eu sunt cetateanca a republicii Moldova si sunt casatorita de aproape 5 ani cu un cetatean roman. Casatoria am oficiat-o in România, avem o fetita de 2 ani, ea are cetatenie româna. Eu, insa nu am cetatenie româna. Cum pot sa obtin cetatenia româna? Trebuie sa depun dosarul pentru redobandire, sau o pot primi in virtutea casatoriei? Dupa 5 ani de casatorie o obtin automat sau nu? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Urmează să o redobinditi din cite cunosc căsătoria nu oferă automat cetățenie.

28 мая 2020