Cetatenie română

19 декабря 2019 191

Bună ziua. Câteva zile în urmă am primit raspuns de la petitiiANConline@just.ro, referitor la stadiul dosarului meu. Acolo se spune ca scrisoarea recomandată a fost trimisă cu 7 luni in urmă, dar eu n-am stiut ca a venit, deoarece eram peste hotare si nu ma anuntat nimeni. Vă rog, spuneți-mi ce pot să fac, unde să mă adresez? Trebuie oare să depun actele din nou?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

http://chisinau.mae.ro/node/1708
Pagina consulatului Romaniei la chisinau prevede o NOTĂ potrivit careia:

Nedepunerea jurământului de credinţă, din motive imputabile persoanei care a obţinut cetăţenia română, în termenul legal de 6 luni, atrage încetarea efectelor ordinului de redobândire a cetăţeniei române faţă de persoana în cauză.

In orice caz va sfatui sa va adresati ori... mai detaliat consulatului ori organizatiilor ce ajuta cetatenii pentru perfectarea actelor, poate ei au vreo solutie.

19 декабря 2019