Cețătenie română

2 января 2019 96

Spuneți-mi, vă rog, dacă pot depune dosarul pentru redobândirea cetățeniei în cazul în care lipsește certificatul de naștere al tatălui? Ca să fie mai clară situația:
1. El nu are nimic cu România sau Moldova, s-a născut în Ucraina, dar la moment locuiește în altă țară.
2. Parinții au divorțat mulți ani în urmă, și am certificate moldovenesti de căsătorie și divorț, unde sunt indicate locul și data lui de naștere.
3. El refuză să-mi expedieze certificatul lui de naștere, ca să-l pot trăduce, și în lege e scris că am nevoie de original la momentul depunerii dosarului.
Ce e de făcut în acest caz? Poate fi acceptat dosarul fără acest certificat? Dacă nu, sunt mijloace cum pot obține vreun duplicat? Mulțumesc anticipat pentru ajutor.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Maxim,

Ați putea mai întâi să aflați pe internet care este autoritatea respectivă din Ucraina care se ocupă de eliberarea actelor de stare civilă și toate condițiile în care se eliberează un asemenea act de stare civilă.
La sigur ar trebuie să fie posibil.
Ați putea de asemenea să contractați un jurist... mai detaliat din Ucraina care să se ocupe de aceasta, iar pentru aceasta îi expediați o procură cu tragucere legalizată în ucraineană și poate se rezolvă.

2 января 2019