Cetățenie română

2 апреля 2018 624

Dacă prietenul meu are cetățenie română, odată ce mă mărit cu el, devin și eu automat cetățean al României? Sau cel puțin am unele facilități în redobândirea cetățeniei?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Nu obtineti automat cetatenia.
Pentru a dobindi cetatenia trebuie sa indepliniti anumite conditii precizate de Legea 21/1991 a cetateniei romane:

Art. 8.
Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi... mai detaliat nu s-a nascut pe acest teritoriu, locuieste in mod legal, continuu si statornic pe teritoriul statului roman de cel putin 7 ani sau, in cazul in care este casatorit cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani;
b) dovedeste prin comportarea si atitudinea sa loialitate fata de statul si de poporul roman;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate mijloacele legale de existenta;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei.

2 апреля 2018