Cheltuieli pentru servicii juridice

21 ноября 2019 89

Buna ziua! O companie solicită achitarea penalității în conformitate cu contractul. La fel solicită achitatea cheltuielilor pentru avocat si cheltuieli pentru personal. Are dreptul sa ceara astfel de chltuieli și dacă da, unde este indicat? Nu este o acțiune în judecată. Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Doar atunci cînd există o acțiune în judecata, Codul de procedură civilă obligă partea la proces care a pierdut să achite cheltuielile pentru asistență juridică.

În rest ceea ce ține de cheltuielile de personal urmează să ne oferiți mai multe detalii or cele solicitate de companie urmează a fi probate... mai detaliat , inclusiv vinovăția dvs pentru care aceștia solicita despăgubiri pentru personal.

21 ноября 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Cerintele referitoare la cheltuileile pentru serviciile avocatului pot fi formulate de catre acea companie, daca demonstreaza suportarea acestora (contractul de asistemta juridica, factura, etc.)
Dvs alegeti daca doriti sau nu sa le achitati, dar nu este ilegal sa beneficiezi de servicii juridice in afara unui proces de... mai detaliat judecata, si sa soliciti repararea prejudiciului in legatura cu cheltuielile pentru avocat.

21 ноября 2019