Chemare in judecata pentru neachitarea cheltuielilor condominiale (intretinerea blocului)

27 июня 2022 46

Buna! Care este procedura daca proprietarul este citat in judecata de catre administrator pentru neachitarea cheltuielilor condominiale, iar proprietarul nu se afla in tara?
Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
ar fi cazul să se apropie proprietarul sau să angajeze un avocat pentru a vedea care e situația.
dacă totuși există datoriile, să le achite și se finisează dosarul,

dacă proprietarul nu reacționează, se îndeplinesc toate cerințele pentru citarea corespunzătoare a acestuia potrivit CPC, dacă judecătorul consideră că sunt întrunite condițiile de... mai detaliat citare, iar actele prezentate confirmă existența datoriei, atunci o să fie eliberată hotărîrea ulterior titlul executoriu

1 июля 2022