Chiriasii nu achita chiria si chitantele

25 марта 2019 79

Buna ziua. Am dat apartamentul in chirie pe baza de contract semnat doar intre proprietar si locatar. Locatarul nu a indeplinit obligatiile (nu a achitat la timp chiria si nu a achitat nicio chitanta timp de 2 luni). Am fost nevoit sa-l dau afara. Cum pot sa-mi recuperez de la el banii pentru datoriile pe care mi le-a lasat pentru servicii comunale?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Adresați-vă mai întîi de toate către acesta cu o cerere prealabila in care solicitați să achite restanțele la serviciile comunale ulterior în caz de refuz vă adresați în instanța cu o actiune privind încasarea datoriilor anexând și inscrisul
Cu privire la efectuareaa procedurii prealabile.

25 марта 2019