Chiriasul nu plateste, cum sa scap de el?

6 февраля 2021 50

Buna ziua. Chiriasul, cu care nu am contract de locatiune, are datorii la plata chiriei de 5 luni. Am semnat un acord care prevede ca chiriasul se obliga sa plateasca datoria pana pe 30 martie, in caz contrar - pleaca. Nu cred ca va achita datoria in termenul indicat. Ma tem ca ajung pe 30 martie si el va ramane in imobilul meu. Nu ma intereseaza datoria, vreau doar sa fiu sigur ca pe 30 martie el pleaca in caz ca nu achita. Cum sa procedez? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. La data de 30 martie, mergeţi la locuinţa respectivă şi îi cereţi să părăsească acest imobil. Ca proprietar al imobilului sunteţi în drept să solicitaţi asta, în caz contrar solicitaţi intervenţia organelor de poliţie. Locatarul poate fi atras şi la răspundere.

8 февраля 2021