Chirie apartament

30 ноября 2018 47

Situatia: inchiriez apartament fara contract. Proprietara, fara a ma preveni, imi cere urgent sa eliberez camera timp de trei zile, pe timp de iarna. Ce sa fac?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Codul Civil prevede ca contractul de locatiune trebuie sa fie incheiat in scris.
Daca nu este incheiat in scris, asta nu inseamna ca nu exista contract.
Nu puteti demonstra existența contractului prin proba cu martori, insa puteti demonstra ca exista un contract prin prezentarea facturilor de servicii comunal achitate de Dvs, sau... mai detaliat chiar prin simplul fapt al detinerii cheii de la apartament.
Respectiv, existind un contract, vor fi aplicabile normele Codului Civil in ceea ce priveste rezilierea contractului si obligatia locatarului de a restitui bunul.
Astfel, locatorul (proprietarul) trebuie sa respecte un termen de 3 luni pentru a va notifica in prealabil, in scris, despre rezilierea contractului. Dupa expirarea acestui termen, contractul inceteaza si trebuie sa eliberati locuinta.

30 ноября 2018