Cine deschide SRL - fondatorul sau administatorul?

30 сентября 2022 112

Buna ziua. Suntem doua prietene si vrem sa deschidem un SRL. Ne-am dori ca una din noi sa fie administrator, iar cealalta - fondator. Care din noi trebuie sa meargă sa deschidă SRL - fondatorul sau administratorul? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Fondatorul este cel care deschide compania, dar in acest caz doar fondatorul este proprietarul companiei, administratorul este doar un angajat și nu are careva drepturi de proprietate.
Puteți fi înregistrate ambele ca fondatori, iar cea care dorește poate fi numită in calitate de administrator

2 октября 2022