Cine este responsabil?

30 марта 2018 49

Am avut o amenda in suma de 150 lei, am uitat de ea. După un timp vine scrisoare de la executorul judecătoresc in care era scris sa achitam amenda și confirmarea plății sa o prezentam! Am achitat amenda, dar confirmarea nu am prezentat-o. După o luna din contul bancar au fost sechestrati 1.150 lei, am sunat la executor, m-am prezentat la ea la oficiu, am achitat diferența de 950 (cheltuielile executorului judecătoresc), după care ea mi-a spus ca va scoate sechestrul de pe cont și banii vor și returnați. Au trecut deja 3 luni, nu mi-au fost întorși banii! Am telefonat, ea mi-a spus ca revine cu un sunet in 5 min. Nu a revenit si nici nu ridica cand eu o sunam! Apoi am sunat de pe un alt număr, mi-a răspuns si a spus sa ma prezint la ea la oficiu. M-am prezentat astăzi, nici nu era pe loc nici nu mi-a mai răspuns la telefon. Cine este responsabil de faptul ca banii nu mi-au fost returnați? Și cum sa fac sa fie mustrată și executoarea judecătoarească care da dovada de lipsa de disciplina?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,

In cazul d-stră, o obțiune ar fi să depuneț o plîngere la Uniunea Executorilor Judecătorești cu înscrierea situației și anexarea de documente ce confirmă faptul achitării integrale a sumelor invocate.
http://www.unej.md

În cazul în care nu este un efect, o plîngere o puteți adresa si în adresa procuraturii.

30 марта 2018