Cine încalcă legea?

5 ноября 2019 59

Am cont salarial la o banca. Mai mulţi executori au blocat contul. De mai mult de 2 ani periodic prin Ordin un executor ia suma de bani (salariul pe 2, 3, 4 luni, alte sume nu am pus niciodată) şi o distribue cum vrea el altor executori. Stimaţi jurişti, cine încalcă legea în această situație: cel care a cerut (EXECUTORUL) prin Ordin 100 % salariul, sau cel care a transferat banii (BANCA, care ştie de unde provin acești bani) dar a executat acest ORDIN (de multe ori trebue să le plătesc tot eu pentru transfer).

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Executorul judecătoresc abuziv va aplicat această măsură dat fiind faptul că în baza unui titlu executoriu pe contul salariul poate fi aplicat sechestru în măsura doar de 20 % asupra banilor sau 50 % în baza mai multor titluri.

În doilea rînd urmează a fi sechestrat cuantumul bănesc de... mai detaliat pe card și nu contul bancar respectiv.

Un alt criteriu este că executor poate aplica măsura respectivă doar cu acordul scris al dvs pentru a sechestrat întreg card salarial.

Urmează să vă adresați cu o cerere către acesta undeva să indicați bine abuzurile comise de către acesta și solicitările dvs.

În caz de necesitate vă pot ajuta.

5 ноября 2019