Cine raspunde de copil in timpul intrevederilor potrivit graficului stabilit?

20 мая 2020 29

Buna ziua. Am un baetel de 2 ani. Cu tatal copilului nu am fost casatoriti, acesta are grafic de intrevederi cu copilul stabilit de DASPF. In timpul unei vizite, tatal a mers cu copilul in drum unde circulau masini. In timp ce se jucau in mijlocul drumului, copilul a cazut si s-a lovit cu capul de asfalt. Eu am vazut ce s-a intimplat, am chemat ambulanta si am mers la spital cu copilul. La spital a fost chemata si politia, au fost luate explicatii de la ambii parinti. Eu am scris plangere pe tatal copilului. Medicul a prescris copilului tratament pe 3 zile acasa. Peste cateva zile am fost chemata la politie unde mi-au spus ca daca vor, ne amendeaza pe ambii parinti. Intrebarea mea este: cine este vinovat in cazul dat? Cine raspunde de copil, de viata si sanatatea lui in timpul orelor de intrevedere cu tatal? De ce ma invinuesc pe mine? Tatal copilului a zis ca el are grafic de intrebederi si timp de 3 ore are voie sa faca ce vrea cu copilul si sa se duca unde vrea.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Desigur tatăl poartă răspunderea de grijă copilului atâta timp cât avea întrevederea potrivit graficului, dvs nu purtați nici o vină pentru a fi sancționată iar un asemenea proces verbal este pasibil de a fi contestat.

20 мая 2020