Cineva mi-a copiat o fotografie de pe contul meu

15 декабря 2018 82

Cineva mi-a copiat o fotografie de pe contul meu pe o retea de socializare, a făcut un cont cu numele meu și insulta lumea. Vreau sa denunț acest abuz. Ce drepturi mi-au fost încălcate? Și ce risca persoana in cauza?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ala,

Urmează să vă adresația la poliție cu o plângere.

La fel vă sugerez să vă adresați la Centrul pentru combaterea crimelor informatice al Inspectoratului Național de Investigații, care se află pe str. Bucuriei 14, mun. Chișinău, pentru cercetarea cauzei Dvs.

Datele de contact:
tel. de contact: 022577265
e-mail: ccci@mail.gov.md

16 декабря 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
Fapta de copiere si distribuire neautorizata a fotografiei este o incalcare a dreptului de autor.
Trebuie sa sesizati Politia pentru ca ei sa examineze fapta sub aspectul art. 96 Cod Contraventional, si sa stabileasca identitatea persoanei.
Dupa ce va fi identificata, aveti dreptul sa depuneti si o actiune... mai detaliat in ordine civila, la instanta de judecata, pentru recuperarea prejudciului moral cauzat prin: (1) reproducerea neautorizata a fotografiei. (2) defaimare.
Perdsoana risca sanctiune contraventionala, si sa suporte compensarea baneasca a prejudiciului moral cauzat Dvs, si stabilit printr-o eventuala hotarare judecatoreasca.

16 декабря 2018