Cât durează eliberarea autorizației?

14 января 2021 39

Intenționăm să deschidem o afacere. Înregistrarea firmei durează 5 zile, cât despre autorizație am înțeles că durează foarte mult (poate fi de la 2 la 6 luni). Este adevarat? Și dacă este așa, atunci cum să achit localul luat în chirie, dacă încă nu avem dreptul de a funcționa?

Jurist comments 4

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bu a
Înregistrarea firmei 3 zile daca nu grșesc.
Autorizație de care e aveti nevoie? E vorba de autorizație de funcționare?
Pentru aceasta depinde de activitate doriti sa practicati, este necesar de a obtine unele autorizatii de la autoritatile de profil, oar pentru activitatea, e necesar doar notificare in adresa directiei de comerț... mai detaliat daca ne referim la Chișinău, se depune on-line.

Totul depinde de profilul activitatii, dar daca nu sunt activități foarte specifice, 1 luna maxim(pesimistic).

16 января 2021

Bună ziua,este vorba despre cafenea cu fast food,băuturi răcoritoare și alcoolice?

17 января 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Deci, la caz urmeaza a concretiza din clasificatorul CAEM care va fi statutul localului, cu sau fara terasă.
Localul urmează a fi pregatit, după, inspectat de cei de la ANSA care daca considera ca totul e ok, va elibereaza autorizație de funcționare, care va fi necesar de prezentat sub forma de... mai detaliat otificare la direcția comert cu extrasul si alte acte dupa lista de pe site. La directie daca nu greșesc e 10 zile.
La ANSA, se eliberează in maxim 15 zile daca nu sunt probleme sau neajunsuri la localul in cauză.

17 января 2021
M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Rodica.

Pentru inițierea activității de comerț, este necesară depunerea la autoritatea publică locală a notificării privind iniţierea activităţii de comerţ, pentru a depune notificarea în regim online, poți accesa: www.actpermisiv.gov.md/#/ep/permit/23.

Suplimentar, pentru a desfășura activitate de comerț cu produse alimentare, va fi necesar să obții Certificat de înregistrare oficială pentru... mai detaliat siguranța alimentelor, de la ANSA Chișinău, situată pe adresa: mun. Chișunău, str. V.Lupu 48.

După caz vei avea nevoie de licență pentru importul, păstrarea şi comercializarea angro a producţiei alcoolice şi/sau a berii importate, și/sau licență pentru fabricarea sau păstrarea, comercializarea angro a alcoolului etilic, a berii și a producției alcoolice, pentru aceasta te adresezi aici: www.licentiere.gov.md.

Succes.

18 января 2021