Cat dureaza procesul de divort?

7 января 2021 44

Buna ziua! Am dat la divort anul trecut in aprilie, am gasit un avocat din Chisinau care s-a apucat de acest proces. Eu locuiesc in Chisinau (detin si cetatenie romana), sotul e roman. Avem un copil, dar nimic bunuri de impartit. Cat poate dura divortul? Au trecut aproape 2 ani si nimic nu se intampla?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Daca nu sunt pretentii privind partajul si privund domiciliul minorului, in mod normal, divorțul are loc la organul starii civile, ceea ce dureaza de obicei 1-2 luni.
Trebuie sa va interesati de la avocat la ce etapa se afla procesul.
Daca este in judecata, ar putea dura... mai detaliat mai mult, dar oricum mai putin de 2 ani.
Sunați avocatul.

8 января 2021