Citatie contraventionala

28 мая 2019 153

Un cetatean mi-a lovit masina cu lopata cand curata zapada din fata curtii. Domnul nu a vrut sa recunoasca fapta cu toate ca a fost filmat cu camera din bord. S-a facut un proces-verbal si i s-a aplicat amenda. Acum am primiti o citatie contraventionala? Ce inseamna asta?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
uitațivă în citație de către cine a fost expediată? dacaă de instanța de judecată, atunci, cel mai probabil că contravenientul (persoana sancționată) a contestat în instanța de judecată procesul-verbal cu privire la contravenție, iar dvs. urmează să vă prezentați în instanța de judecată (conform citației).
Însă, poate fi și... mai detaliat o notificare de la poliție precum că procesul contravențional a fost finalizat.
Suplimentar, vă sugerez să vă adresați instanței de judecată cu o acțiune civilă pentru a incasa despăgubiri (materiale/morale) pentru prejudiciul cauzat

29 мая 2019