Cncediu anual luat înaintea concediului prenatal

20 марта 2018 68

Bună ziua. Va rog să mă ajutați să găsesc răspuns la următoarea întrebare. Sunt angajată în domeniul pedagogic de 5 ani și 3 luni, la moment sunt însărcinată (17 săpt.) și am adresat la direcție o cerere să-mi ofere concediul anual plătit integral (de 62 zile) de la 1aprilie 2018, adică înainte de a ieși în concediul prenatal. La care am primit următorul răspuns, precum că conform legii nu am dreptul la 62 zile deoarece nu am lucrat 10 luni după cum prevede legea, însă pot să-mi iau doar ceea ce mi se cuvine. Sau dacă iau tot concediul, atunci voi fi obligată după încheierea concediului de îngrijire a copilului să mă întorc înapoi la acest serviciu ca să lucrez zilele ca care am rămas datoare, în caz contrar să întorc banii înapoi pentru zilele de concediu care mi s-au dat în plus. Spuneți-mi, vă rog mult, dacă este corect așa cum mi s-a spus la serviciu? Vă mulțumesc mult!

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Ecaterina!

Codul Muncii prevede în Articolul 112 că dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat pentru toţi salariaţii și nu poate fi obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări. Orice înţelegere prin care se renunţă, total sau parţial, la acest drept este nulă. Suplimentar, orice salariat care lucrează... mai detaliat în baza unui contract individual de muncă beneficiază de dreptul la concediu de odihnă anual. Concediul anual se calculează în baza vechimii în munci.

Dar datorită faptului că Dvs sunteți cadru didactic, vi se aplică prevederile articolul 299, prin care se explică că cadrele didactice ale instituţiilor de învăţămînt beneficiază anual, la sfîrşitul anului şcolar, de un concediu de odihnă plătit cu durata de 62 de zile calendaristice – pentru cadrele didactice din instituţiile de învăţămînt superior, din colegii, licee, gimnazii şi şcoli de cultură generală de toate tipurile.

Articolul 118 mai adaugă că durata concediilor medicale, a celor de maternitate şi de studii nu se include în durata concediului de odihnă anual. Astfel, Dvs puteți beneficia atât de concediu anual deplin, cât și de concediu de maternitate.

Mult succes!

4 апреля 2018