Codul familiei modificat prin Legea nr. 112 din 09.07.2020

16 апреля 2021 37

Partintii locuiesc separat In temeiul hotararii judecatoresti din 2013. Copilul locuieste cu mama, iar tatal - in strainatate. Copilul are 15 ani si vrea sa locuiasca cu tatal, dar mama este impotriva. Cum poate copilul sa plece la tata in acest caz?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Iulia, DVS ați menționat de Legea nr. 112, precum că s-au făcut niște schimbări. Eu vreau să vă atenționez, că nu prea mari schimbări, s-a repetat conținutul art. 54 Codul Familiei și nu este stipulat, cum poate să procedeze copilul, care vrea să plece după hotarele țării. Mama... mai detaliat e mamă, ea e obligată să ee decizia ce să facvă copilul. Sunt proceduri cum copilul să iasă din țară, cum poate trece frontiera, DVS o să ne atențiuonați, că tata copilului poate veni în țară să ee copilul, dar nu uitați pentru a trece frontiewra, tata trebue să obțină acordul mamei pentru a trece frontiera. Așadar, sunt obstacole pentru ale trece sau ocoli.

17 апреля 2021