Codul muncii RM art. 267

26 октября 2018 299

Bună ziua. Va rog să-mi explicați cum se indică orele de munca la funcția de bază si avand o functie prin cumul în tabela de pontaj și graficul de munca pentru aceste 2 funcții. Si daca are dreptul intreprinderea sa-mi propună 2 functii intr-o cerere, adică sa ma angajez in funcție, de ex. A si B? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Адвокат

Natalia, fiecare din muncile cumulate urmeaza sa fie calculate separat pentru care trebuie sa existe si ore de munca separate. Intreprinderea poate propune cumularea, dar trebuie sa existe acceptul salariatului. Totusi, intreprinderea nu trebuie sa conditioneze angajarea intrun post (A) de angajarea la celalalt post (B). Daca acceptati cumulul... mai detaliat important este ca in contractul individual de munca sa se specifice ca exista cumul la aceiasi unitate, in asa fel ca sa Va asigurati ca plata salariului se face corespunzator. Sau sa existe doua contracte, unul pentru munca de baza si atul pentru cea cumulata. La fel, vedeti, daca cumva nu este scopul ca cumularea sa fie temporara. In acest caz ar fi aplicabil articolul 156 Codul Muncii.

26 октября 2018