Colectorii imi scriu ca trimit dosarul in instanta?

25 января 2022 189

Buna ziua. Am luat un credit in marime de 10.000 lei pentru alta persoana. Aceasta a achitat doar prima rata lunara. Imi scriu colectorii ca daca nu achit suma de 18.410 lei timp de o zi, vor transmite dosarul in instanta de judecata. Nu stiu ce sa fac, nu am de unde sa iau o suma asa de mare.

Jurist comments 2

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua,
Contactați compania de creditare de la care ați luat creditul și solicitați efectuarea unui recalcul al plăților lunare, prin care veți stabili un grafic nou de rambursare a îmrumutului.
La fel Vă atenționez că nu colectorii depun acțiunea în instanța de judecată, dar compania de creditare. Astfel, încercați să... mai detaliat vorbiți cu reprezentanții companiei pentru a ajunge la un numitor comun.

26 января 2022
  • Адвокат

și nu uita că „Se interzice aplicarea oricăror plăți (inclusiv dobânzi, comisioane, taxe, penalități, dobânzi de întârziere şi orice alt tip de plăți) aferente unui contract de acordare a creditului pentru consumator pe un termen mai mic de 2 ani și/sau în care suma inițială debursată este de până la... mai detaliat 50 de mii de lei (pentru linia de credit, valoarea de referință se va considera suma maximă stabilită în contractul de credit), a căror valoare totală să depășească valoarea debursată conform contractului respectiv sau valoarea de intrare a bunului în contractul de leasing financiar.”, adică dacă s-a luat un credit de 10000 lei, mai mult de 20000 lei, în care se include și rata deja achitată, compania de creditare nu poate încasa prin instanța de judecată de la consumator

[Art.15 al.(7) introdus prin LP23 din 27.02.20, MO87-93/20.03.20 art.112; în vigoare 20.06.20]

26 января 2022