Colet poștal

16 октября 2018 215

Bună ziua. Am procurat de peste hotare cîteva piese auto de mici dimensiuni. Piesele sunt second-hand, le-am procurat de la o persoană fizică pentru uz personal. Coletul ajuns la vamă în Moldova a fost deschis și momentan întors înapoi expeditorului pe motiv că ar conține obiecte interzise. Țin să menționez că nu am fost informat de acest lucru nici prin apel telefonic și nici prin înștiințare poștală, am aflat doar urmărind online coletul după număr. Am mers la oficiul central pentru a afla mai multe detalii. Mi-au spus că coletul a fost trimis înapoi din motiv că este interzis importul de piese auto second-hand. Pe siteul poștei am găsit documentul cu produsele interzise spre import unde nu e specificat nimic referitor la piesele auto uzate. Acuma pe lîngă faptul că am pierdut destul de mult timp așteptînd coletul, am pierdut o sumă destul de mare de bani pe care am achitat-o pentru livrare, acuma expeditorul din cîte am înțeles va fi nevoit să mai achite și pentru livrarea de returnare.
Acțiunile date au fost în limitele legii? Cum pot acționa în cazul dat? Se mai poate ceva de făcut?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Într-adevăr Codul Vamal al RM interzice importul a pieselor uzate.

Dvs nu puteați fi informat despre aceasta interzicere de cealaltă parte pentru că ea nu se obligă să cunoască legislația noastră, prin urmare expeditorul nu are nici o vină.

6 января 2019