Comert cu bunuri confectionate de mestesugari (persoane fizice)

26 мая 2020 49

Buna ziua. In momentul in care imi fac un magazin fizic sau online, furnizorii (sau unii dintre ei) pot fi persoane fizice? Daca da. In ce conditii fac achizitia de la ei, ca sa fie legal? De exemplu, intentionez sa comercializez bunuri furnizate de mestesugari din tara. Multumesc!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
În partea ce tine de comerț și achiziții, consultați un contabil

28 мая 2020
Cristian Papanaga
  • Адвокат

Chiril,

Da, e posibil să cumpărați articole de la meșteșugari. Persoanele fizice meșteșugari pentru ca să poată desfășura activitatea de comerț trebuie să dețină o patentă de întreprinzător valabilă.

Atunci când veți deschide magazinul va fi necesar să aveți un contabil, care va reflecta, inclusiv, achizițiile de la persoane fizice... mai detaliat deținători de patente.

29 мая 2020