Compania de asigurari refuză achitarea despagubirii

30 ноября 2021 143

Salut! S-a intamplat un accident rutier. Nu am apelat la Politie, deoarece am considerat ca putem folosi procedura amiabila de documentare. Experții de la asigurare, insa, au constatat ca pagubele sunt mai mari de 10.000 lei, dupa care au refuzat sa plateasca despagubiri, motivand ca nu s-au facut poze panoramice. Prin urmare, am fost si am înregistrat accidentul la poliție, împreună cu persoana vinovată, care și-a recunoscut din nou vina (a scris si la asigurari). Poliția la fel a refuzat sa întocmească proces-verbal, facând trimitere la art.31 Cod Contraventional, precum că am incheiat un acord amiabil cu cei de la asigurări. Cum sa procedez in acest caz? Cine pana la urma imi repara mașina? Pot sa dau in judecată compania de asigurări sau acum il pot da in judecată doar pe șoferul vinovat? Mersi.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Cred ca inițial urmează vă clarificați cu refuzul emis de către poliție deoarece este clar indicată modalitatea amiabilă și condițiile când pot avea loc acestea.

Ca să evitați acest moment dar fiind faptul că șoferul recunoaște vina ar fi posibil doar dacă evaluați prejudiciul real și acesta este de... mai detaliat acord să-l despăgubească.

30 ноября 2021
Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, contestați refuzul emis de poliție, este unul ilegal , acesta a apreciat eronat prevederile art.31 CC.
Sau mai depuneți odată cerere de înregistrare a contravenției , anexand refuzul emis de compania de asigurare. Ulterior cu actele de la poliție mergeți la asigurator, pentru deschiderea dosarului și plata despagubirilor.

1 декабря 2021