Compania de colectare a datoriilor poate sa depuna cerere de chemare in judecata, daca debitorul nu mai este in viata?

29 января 2022 87

Buna ziua. Fratele meu, care avea datorii la credite, a decedat in iulie 2021. Eu am contactat compania care colecta datorii si le-am explicat situatia si am spus ca pot sa achit doar suma imprumutata, solutie pe care ei au acceptat-o. Prin urmare, am achitat suma convenita. Dupa catva timp, m-au sunat de la alta companie si mi-au spus ca fratele meu are datorii, ca nu a fost achitat tot ce trebuia etc. si au cerut sa mai achit o suma anumita, desi le-am explicat toata situatie. Cu toate acestea, colectorii l-au dat in judecata pe fratele, desi acesta nu mai este in voata. Recent, mi-a venit o scrisoare de la judecatorie pe numele fratelui.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Noroc Vladimir, nu figurați în nici-o calitate pe cauza dată, adică nu puteți înainta nici-o referință, DVS prezentați sau trimiteți pe poștă o scrisoare, în care puneți certificat de moarte a fratelui. Judecătorul o să înceteze cauza.

29 января 2022