Compania de creditare a divulgat date personale

9 февраля 2022 239

Buna ziua. Am avut intarzieri la rambursarea unui credit luat de la o companie nebancara și aceasta a contactat rudele, indicând suma creditului, data când l-am luat și mărimea datoriei la moment. Au dreptul să facă așa ceva? Ce pot face în această situație?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Alexandru, eu vă propun să vă adresa la poliție cu o cerere-plîngere, în acțiunele colaboratorilor de la companie sunt prevăzute încălcarea Codului contravențional.

10 февраля 2022
Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Bună ziua Alexandru,
Potrivit Legii nr. 133/2011 cu privire la rotecţia datelor cu caracter personal
art. 5 alin (5) lit a) Consimţămîntul subiectului datelor cu caracter personal nu este cerut în cazurile în care prelucrarea este necesară pentru executarea unui contract la care subiectul datelor cu caracter personal este parte sau pentru... mai detaliat luarea unor măsuri înaintea încheierii contractului, la cererea acestuia.

11 февраля 2022