Companii de creditare internationale

17 декабря 2018 35

Se poate de avut inceredere in organizatii de finantare internationale cu care tin legatura doar prin email? Ce riscuri exista?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Olga,

Vă sugerez să studiați portofoliul companiei respective. De câți ani este pe piață. Dacă are licență oficială de a practica asemenea activitate.

Însă dacă doriți să încheiați o colaborarea pentru proiecte de proporții mari cu finanțare considerabilă din partea Companiei respective, în mod obligatoriu urmează să faceți câteva... mai detaliat întâlniri pe viu cu reprezentanții Companiei.

Corespondența email la fel poate fi considerată ca fiind acte juridice încheiate între părți. Cu excepția cazului când este nevoie semnătură digitală sau autentificare notarială a actului juridic.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

18 декабря 2018
Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună, Olga!

În Republica Moldova, raporturile dintre consumatori și organizațiile de creditare sunt reglementate de Legea nr. 1/16.03.2018 cu privire la organizațiile de creditare nebancară.

În situația în care organizația de creditare nu este înregistrată în Republica Moldova, atunci nu v-eți beneficia de garanțiile oferite de legea enunțată mai sus (e.g. confidențialitatea... mai detaliat informației, protecția datelor cu caracter personal, eventual soluționarea litigiilor în instanțele de judecată din Republica Moldova)

18 декабря 2018