Companiile creditare au dreptul să facă publice situația mea creditară pe rețelele de socializare?

14 ноября 2018 115

O persoana a companiei de creditare publică comentarii pe saituri de socializare la adresa mea (indicand numele și familia mea). Nu o face in privat, ci, repet, in comentarii publice. Are acest drept?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Istoria creditară este o informație confidențială deoarece conține date cu caracter personal (nume/prenume).
Plimbatul "prin târg" a acestei informații este inadmisibilă.
Creditorul poate furniza aceste informații doar către birourile istoriilor de credit.
Trebuie să sesizați Centru Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal, cu o plângere. Preventiv, faceti screen-shot de pe paginile... mai detaliat web respective, ca sa le utilizați ca dovadă. Solicitați implicarea imediata a acestei instituții, care să oblige creditorul sa nu prelucreze datele Dvs personale în continuare.
Ulterior, trebuie să adresați o cerere creditorului, prin care să declarați retragerea consimțământului pentru prelucrarea datelor, cu solicitarea de vă fi compensat prejudiicul moral. Dacă refuză- în judecată.
Concomitent, trebuie să vă adresați la Agenția pentru Protecția Consumatorului.
Pot să Vă asist în această situație. Găsiți adresa de e-mail în profilul meu.

14 ноября 2018