Companiile de creditare au voie sa ia casa fara judecata?

13 ноября 2018 79

Companiile de creditare au dreptul sa ia casa fara judecata? N-am pus nimic in gaj, dar ei spun ca au dreptul sa o ia ca eu am parte in casa parintilor.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Dacă nu ați încheiat un contract de ipotecă- act notarial învestit cu formulă executorie, nici un creditor nu poate obține deposedarea de bunul ipotecat decât daca a fost incheiat un contract de ipotecă și doar printr-o hotărâre judecătorească.
Dacă nu ați încheiat un contract de ipotecă, dar aveti o cotă parte... mai detaliat in proprietate, creditorul poate urmări doar cota parte (nu casa întreaga) ca urmare a hotărârii judecătorești privind încasarea datoriei. În acest caz, urmărirea cotei-parti se va face prin executorul judecătoresc, care poate pune sechestru pe cota parte, sau o poate scoate la vânzare.
La modul practic, nu se gasesc cumpărători la cote-parti.
Ceilalti proprietari ai imobilului nu raspund pentru obligatiile Dvs.

13 ноября 2018