Compensatie morala

4 января 2019 48

Fiica mea invalida si mama pensionera au fost agresate de 2 persoane. Am document ca au fost amendate de politie si document medical. Pot sa ma adresez in instanta de judecata sinestatator cu o cerere cu documentele avute pentru prejudiciul moral, sau este neaparat sa fie avocat prezent? Cat costa serviciile avocatului in acest caz? Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Potrivit art. 79 Cod de Procedură Civilă,
Drepturile, libertăţile şi interesele legitime ale persoanelor care nu au capacitate deplină de exerciţiu şi ale celor în privinţa cărora au fost instituite măsuri de ocrotire sînt apărate în instanţă, în cazurile şi condiţiile prevăzute la art.58 şi 581, de... mai detaliat către părinţi, înfietori, tutori sau curatori, de alte persoane cărora acest drept le este acordat prin lege.

Totodată, daca sunteti licentiata in drept, puteti sa le reprezentati prin procura.

5 января 2019