Concediere fortata

4 августа 2020 169

Buna ziua. Initial am fost anuntata ca functia mea este redusa incepand cu 28.07.2020. Am cerut sa se respecte toate conditiile prevazute de CM, dar am fost refuzata. Acum sunt impusa sa scriu cerere de eliberare din proprie dorinta, sau in caz contrar ma elibereaza fortat pe articol. Pe 31.07.2020, am scris o petitie in forma electronica si prin posta, dar angajatorul o va examina abia timp de 30 de zile. Cum ar trebui sa procedez?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună
Trebuie să vă adresați la inspecția muncii. Ei au competența de a verifica procedura dumneavoastră de demitere sau concediere sau de reducere a unității.

5 августа 2020