Concediere in temeiul Codului deontologic

30 июля 2020 53

Un polițist aflandu-se în concediu, a făcut un accident neînsemnat (a lovit cu mașina un pilon de telecomunicații), dar se afla în stare de ebrietate la volan și fără permis de conducere. A fost pornit dosar penal, însă sentința nu a fost pronuntata. Ministerul Afacerilor Interne l-a concediat in temeiul Codului deontologic al functionarului public, înainte de a fi judecata pe cazul cu starea de ebrietate la volan. Are sens sa conteste concedierea sau nu?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună,
pentru perioada cât durează urmărirea penală polițistul trebuia suspendat din funcție. Apoi la finalul procesului să se expună asupra eticii profesionale. Faptul că era în concediu nu îl scutește de răspundere pentru conducere în stare de ebrietate, mai ales din considerentul că el era primul la straja legii. Dar... mai detaliat atâta timp cât nu este o sentință de condamnare, orice persoană se bucură de prezumția de nevinovăție, la fel și polițistul. Actul de demitere desigur poate fi contestat,

31 июля 2020